Studijos Vilniaus kolegijoje: kokios finansinės pirmakursio galimybės?

2023-07-24

„Renkantis, planuojant studijas tėvai ir abiturientai gali jausti nerimą, nes studijos gali atrodyti misija neįmanoma dėl finansinių iššūkių. Dažnai sulaukiu klausimų, kokios yra pirmakursio finansinės galimybės”, – atkreipia dėmesį Vilniaus kolegijos (VIKO) Ekonomikos fakulteto Studijų skyriaus vedėja Inga Pašiušienė.

I. Pašiušienė pabrėžia, kad būtina išsamiai įsigilinti į situaciją, ką siūlo aukštoji mokykla. Turbūt svarbiausia būtų pradėti nuo to, kad visi Vilniaus kolegijos studentai atvykę į Vilnių gali gauti bendrabutį: kambaryje gyvena dažniausiai dviese arba trise, o mėnesio kaina sudaro 65 – 100 eurų. Svarbu žinoti, kad jei norisi studijuoti, bet visai nėra finansinių išteklių – studentai gali gauti valstybės garantuojamas paskolas, už kurias studijų laikotarpiu palūkanas moka valstybė. „Didžioji dauguma mūsų studentų, daugiau nei 80 proc., studijuoja valstybės finansuojamose vietose, todėl jiems mokėti už studijas nereikia ir tai jau palengvina finansų planavimą“, – patikslina I. Pašiušienė. Anot jos, kitas svarbus faktorius yra stipendijos, kurios būna kelių dydžių. Šiuo metu stipendijos dydis sudaro 49 Eur/mėn. Jei studentas mokosi labai gerai ir jo vidurkis yra 9,5 ar daugiau balų, tuomet stipendija yra 147 Eur/mėn. Studentai į jas pretenduoja nuo antrojo studijų semestro. „VIKO Ekonomikos fakultete pažangumo stipendiją gauna apie pusę visų besimokančiųjų. Tai reiškia, kad daugelis studentų su mažiausia stipendija gali padengti didžiąją dalį bendrabučio vietos išlaidų, o jeigu mokslai sekasi puikiai, lėšų lieka pragyvenimui. Tiems, kurie renkasi studijas nuotoliu arba gyvena Vilniuje ir prie jo – visi stipendijų pinigai lieka asmeninėms išlaidoms“, – vardija Ekonomikos fakulteto studijų skyriaus vedėja.

Kitas svarbus aspektas tiems, kurie nori turėti diplomą, bet bijo, kad negaus stipendijos ir tėvai finansiškai padėti negali – papildomas darbas. „Suprantu, kad jaunimą dažnai kritikuoja dėl atsakomybės ir motyvacijos stokos, bet man tenka matyti visai kitokių pavyzdžių. Z karta puikiai derina studijas su pusės etato darbo vietomis. Fakultete vyksta susitikimai su darbdaviais, organizuojami vizitai į įmones. Kolegijos ir Ekonomikos fakulteto socialiniai partneriai sudaro sąlygas studentams derinti darbą ir studijas.

Nuotolines studijas pasirinkę studentai dažnai jau dirba pilnu etatu, turi sukūrę šeimas ir derina studijas bei darbą. „Nuotolinis studijų būdas leidžia studijuoti neatvykstant į fakultetą ir dirbant pilnu etatu ar auginant vaikus net ir kitame Lietuvos mieste ar užsienyje. Socialiniai partneriai nuolat kreipiasi į fakultetą su praktikos ar darbo vietų studentams pasiūlymais. „Visi pažangūs studentai turi galimybę gauti Erasmus stipendiją ir išvykti mokytis pasirinktoje Europos sąjungos šalyje, jei fakultetas toje šalyje turi partnerius“, – pasakoja I. Pašiušienė.

Daugiau informacijos: https://www.viko.lt/stojantiesiems/priemimas/

https://ekf.viko.lt/stojantiesiems/studiju-programos/