Lietuvos ir užsienio studentams suteikiama galimybė vykdyti realius mokslinius tyrimus

2023-04-18

Lietuvos mokslo taryba (LMT), skatindama studentus įsitraukti į aktyvią mokslinę veiklą, tobulinti jų mokslinę kvalifikaciją ir padėti siekti mokslininko karjeros, kviečia Lietuvos ir užsienio studentus kreiptis į LMT gauti finansavimą vasaros praktikai ir parinkti jos atlikimo vietą. Paraiškas vasaros praktikai gali teikti ir studentai, individualiai susiderinę praktikos vietas su konkrečiu praktikos vadovu.  Studentams bus suteikta galimybė dirbti universitetuose ir moksliniuose institutuose vykdyti realius mokslinius projektus. Studentų veikla bus remiama  konkurencinga 1 000 EUR per mėnesį  stipendija. Iš viso jaunųjų tyrėjų programai šiais metais planuojama skirti 750 000  Eur. Paraiškas galima teikti iki š. m. gegužės 17 d.

Studentų dalyvavimas moksliniuose tyrimuose vasaros atostogų metu suteiks galimybę ne tik prisiliesti prie mokslinių tyrimų vykdymo, įgyti naujų žinių, gilinti analitinius ir mokslinius gebėjimus, kurie pravers ir mokslinių baigiamųjų darbų rašyme, bet ir susipažinti su įvairių sričių mokslininkų bendruomene, pajusti mokslinės karjeros specifiką bei įgauti darbo socialinių įgūdžių.

Mokslininko karjera nuo jaunų dienų

Mokslinė praktika vasaros metu – tai pagal individualią programą atliekamas studento tiriamasis darbas, vadovaujant tyrimo vadovui, kurios trukmė – 2 mėnesiai.LMT finansuos studentų mokslines praktikas visose mokslo srityse: gamtos, technologijų, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio, humanitarinių, socialinių mokslų, scenos ir ekrano menų, vaizduojamųjų menų.

Pasak LMT pirmininko dr. Gintaro Valinčiaus, ši LMT finansuojama priemonė yra gera pradžia tiems studentams, kurie svajoja apie mokslininko ar mokslininkės karjerą akademinėse institucijose. „Praktika jaunam žmogui padeda tvirtus pagrindus tolimesniam tobulėjimui ir darbui mokslo srityje. Mes siekiame paskatinti studentus vasaros metu atlikti praktiką akademinėse institucijose, su kuriomis jie nėra tiesiogiai susiję studijų metu – tokiu būdu plečiamas studijuojančių akiratis bei akademinių kontaktų ratas, suteikiamos galimybės susipažinti su moksliniais tyrinėjimais, vykdomais už jų universiteto ribų“, – pabrėžia LMT pirmininkas.

Tyrimus gali vykdyti pirmosios, antrosios pakopų ir vientisųjų studijų studentai, išskyrus tuos, kurie paraiškų teikimo metu yra paskutiniųjų kursų studentai. Studento paskutinio semestro visų studijuotų dalykų įvertinimų vidurkis turi būti lygus 8 balams arba didesnis.

Dėmesys ir užsienio studentams

Pasak G. Valinčiaus, vienas svarbiausių LMT tikslų – kurti naują patrauklią moksliniams tyrimams aplinką Lietuvoje ne tik mūsų šalies jauniesiems mokslininkams. Didelis dėmesys teikiamas ir tarptautinei studentų bendruomenei, pritraukiant jaunuosius talentus iš užsienio šalių bei sudarant jiems palankias sąlygas realizuoti savo mokslines idėjas būtent čia, Lietuvoje. Šių metų naujovė – vertinimo kriterijus, kuriuo skiriami papildomi 10 balų, jei praktiką mokslinius tyrimus vykdančioje įstaigoje atlieka studentas iš kitos Lietuvos ar užsienio  aukštosios mokyklos. Todėl svarbu, kad paraiškas teikiančios institucijos ir ketinantys dalyvauti moksliniai vadovai atkreiptų dėmesį į šią naujovę ir aktyviai siektų pasikviesti į savo institucijas studentus iš užsienio praktikos paraiškos teikimui.

2022 m. LMT suteikta praktikos finansavimo galimybe pasinaudojo 18 aukštųjų mokyklų. Studentų praktikos priemonei panaudota 252 816,69 Eur. Pareiškėjai, norintys teikti paraiškas jų studentų finansavimui, tai gali daryti per paraiškų teikimo sistemą. Plačiau apie vasaros praktiką ir galimybę jai gauti finansavimą galima rasti  čia.