Ką tik gimusius mus pirmiausiai pasveria ir pamatuoja. Ar galėtumėm nors dieną apsieiti be matų? Vargu. Ypač daug matuoja tyrėjai. Cheminės analizės kokybę studijuojantys būsimieji laboratorijų darbuotojai mokosi kalibruoti matavimo prietaisus, matavimų sieties užtikrinimas jiems taip pat ne naujiena, tačiau geriau vieną sykį pamatyti nei dešimt kartų išgirsti.

Tuo tikslu trečiakursiai chemikai apsilankė Vilniaus metrologijos centre (VMC), kuris šį rudenį mini metrologijos Lietuvoje 60 metų sukaktį. Metrologė Ilona Milkamanavičienė studentams papasakojo, jog į Europos Sąjungą mūsų šalis įstojo tik įsigijusi valstybinius pagrindinių matų etalonus ir užtikrinusi matavimų sietį bei vienovę. Šiuo metu Lietuvos Respublikos vyriausybės pavedimu VMC yra valstybinių ilgio, masės ir slėgio etalonų kūrėjas bei saugotojas. Valstybinius, pamatinius, darbinius etalonus studentams pademonstravo kokybės vadybininkė Tatjana Zapolskienė. Sunku patikėti, kad lietuviškas metras – tai dėželėje sukomplektuotas ilgio etalonų rinkinys, svorio etalonai saugomi dvigubų sienų patalpoje itin kontroliuojamose aplinkos sąlygose, o varžos matavimai atliekami varinėmis lubomis dengtoje patalpoje. Nejauku buvo ir absoliučios tylos kameroje. Akustiniams matavimams tokia aplinka būtina, bet ilgai neištvertume be mums taip įprastų garsų, kasdienos šurmulio.

Vilniaus metrologijos centro darbuotojai yra ne tik valstybinių etalonų saugotojai, bet ir metrologinių paslaugų tiekėjai. AB ,,Vilniaus metrologijos centras“ generalinė direktorė Vida Martišienė pabrėžė, kad ilgametė patirtis, tobulėjimas, lankstus klientų aptarnavimas padėjo VMC užsitarnauti lyderio poziciją Lietuvos metrologinių paslaugų rinkoje. Generalinė direktorė pakvietė Vilniaus kolegijos studentus rinktis metrologo profesiją, nes ji užtikrina galimybę veikti technikos pasaulyje, naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, nuolat mokytis ir tobulėti.

Lektorė Sigita Švedienė