Baigiamasis Interreg BSR programos projekto „Smart and Safe Work Wear SWW“ renginys Laplandijos universitete

2019-03-18

Vilniaus kolegija 2019 m. vasario mėnesį baigė vykdyti Interreg Baltic Sea Region programos finansuojamą projektą R006 „Smart and Safe Work Wear SWW“ (Išmani ir saugi darbo apranga) www.centria.fi/SWW. Baigiamajam projekto renginiui projekto partneriai susitiko 2019 m. vasario  5 d. Laplandijos universitete. Konferencijos metu buvo susumuoti ir įvertinti per tris metus (2016 – 2019) atlikti darbai bei pasiekti rezultatai, pasidžiaugta nuoširdžiu ir vaisingu bendradarbiavimu. Vilniaus kolegija tyrimus atliko ir cheminės apsaugos kostiumų prototipus kūrė kartu su Tauragės įmone UAB „Ansell Protective Solutions Lithuania“, o pagamintų prototipų kokybinį vertinimą atliko tikslinė vartotojų grupė – Tauragės priešgaisrinės tarnybos ugniagesiai. Projekto įgyvendinimo metu  Vilniaus kolegijos bazė pasipildė technine ir programine įranga už 42 tūkst. eurų (3D skeneris Artec Eva kartu ir skenuotų vaizdų apdorojimo programa Artec Studio, specializuotas aprangos 2D ir 3D projektavimo programinis paketas Modaris Fit 3D kartu su Kaledo Style programa, procesų virtualizavimo programa FlexSim ir cheminės apsaugos kostiumo pavyzdys kartu su pilna kvėpavimo įranga), kurie bus naudojami tolimesniems moksliniams tyrimams.

Projekto SWW darbo pakete WP2 (vykdytojai: Mados dizaino katedros dėstytojos dr. Eugenija Strazdienė ir Violeta Bytautaitė) buvo tobulinama jau esamo cheminės apsaugos kostiumo CPC konstrukcija, ją individualizuojant žmogaus kūno su pilna kvėpavimo įranga 3D skenuotų duomenų pagrindu. Virtualiam 3D aprangos projektavimui naudotas Modaris 3D Fit programinis paketas ir Artec Eva 3D skeneris kartu su Artec Studio vaizdų apdorojimo programa. Įmonėje UAB Ansell Protective Solutions Lithuania buvo pagaminti du patobulinto CPC kostiumo prototipai.

Projekto SWW darbo pakete WP3 (vykdytojai: Mados dizaino katedros dėstytojos dr. Eugenija Strazdienė ir Violeta Bytautaitė bei Elektrotechnikos katedros dėstytojai dr. Antoni Kozič ir Paulius Šakalys) sukurti trys išmanūs įrenginiai, kurie buvo integruoti į CPC kostiumą. Pirmasis – po CPC kostiumu dėvima liemenė, kuriai išmanumą suteikia šeši jutikliai: aplinkos ir žmogaus kūno paviršaus temperatūros, drėgmės, slėgio, judesio bei pulso. Išmanumo esmė – žmogaus, dėvinčio CPC kostiumą su šalmu ir pilna kvėpavimo įranga, fiziologinių parametrų kontrolė realiu laiku ir informacijos perdavimas nuotoliniam centrui apie gręsiantį pavojų jo sveikatai, pvz., šiluminio smūgio grėsmę. Antrasis išmanusis įtaisas – belaidė komunikavimo sistema radijo ryšio pagrindu tarp porininkų, einančių į cheminio įvykio židinį. Sistemos suaktyvinimui į CPC kostiumą integruotas P-T-P mygtukas. Trečiasis įtaisas – aplinkos paviršių temperatūrą stebintis ir signalizuojantis jutiklis, veikiantis lazerio spindulio pagrindu. Jis integruotas į CPC kostiumo rankovę.

Vykdant SWW projekto darbo paketą WP4 išmaniosios liemenės gamyba suprojektuota Lean procesų valdymo pagrindu, išvengiant „butelio kakliuko“  ir optimizuojant darbuotojų paskirstymą gamybos linijoje. Tam naudota gamybos ir valdymo procesų virtualizavimo programa  FlexSim, leidžianti įmonės veiklas stebėti realu laiku. Projekto tyrimų rezultatai ir sukurti prototipai pristatyti septyniose tarptautinėse konferencijose žodiniuose pranešimuose:

Sukurti cheminės apsaugos kostiumų bei išmaniųjų aprangos elementų prototipai ir jų veikimo principas pademonstruotas keturių tarptautinių parodų stenduose:

Projekto dalyviai, siekdami sėkmingo užsibrėžtų tikslų įgyvendinimo savo žinias ir gebėjimus tobulino pasaulinėse parodose:

Taip pat Vilniaus kolegijos dėstytojai dalyvavo programinės įrangos kompanijų Lectra, FlexSim ir Artec mokymuose bei tarptautiniuose seminaruose:

Vilniaus kolegijos veikla, vykdant Interreg Baltic Sea Region programos projektą R006 „Smart and Safe Work Wear SWW“ Lietuvos verslo aplinkai pristatyta „Verslo žinių“ (2018m. lapkričio 16 d.) straipsnyje  „SWW projektas atspindi naujausias darbo aprangos tendencijas“, o Lietuvos visuomenė su pasiektais rezultatais supažindinama kasmetiniame ir didžiausias Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje #Switch!

Vilniaus kolegija