Vilniaus kolegijos organizuota edukacinė paroda „Leiskite man būti savimi…“− Anos Frank gyvenimo istorija“ VVGŽM Tolerancijos centre

2017-06-14

Tarptautinis projektas su edukacine paroda „Leiskite man būti savimi…“− Anos Frank gyvenimo istorija“ skaičiuoja jau devintą kelionių po Lietuvą mėnesį. Vilniaus kolegija, bendradarbiaudama su Anos Frank namais Amsterdame, aplankė jau 6 Lietuvos  mokyklas ir įtraukė apie 4000 moksleivių skirtinguose šalies regionuose. Paroda ne tik pristato skaudžią holokausto istoriją paauglės  Anos Frank ir jos šeimos akimis, tačiau leidžia moksleiviams patiems tapti parodos gidais, istoriją aktualizuoja ir padeda atrasti paralelių su dabartimi.

Svarbus šios parodos dėmuo – realių, mūsų dienomis gyvenančių paauglių, kurie dėl savo tapatybių patiria diskriminaciją, istorijos. „Patirtis, pakeitusi požiūrį į karą, rasizmą, žmones bendrai“ − savo patirtį projekte komentavo Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos moksleivė Vaiva Urbonaitė.

Mokyklose, kuriose eksponuojama paroda, vedami dviejų dienų mokymai mokyklos  mokiniams. Pasibaigus mokymams, mokiniai tampa parodos gidais ir projekto ambasadoriais. Šių mokymų tikslas – ne tik pastatyti parodos konstrukcijas, ar įsisavinti istorinius parodos faktus, bet ir leisti kiekvienam iš mokinių sukurti asmeninį ryšį su parodoje vyraujančiomis temomis.

Mokymų parodos gidams turinys buvo parengtas bendradarbiaujant  su Anos Frank namų, Vilniaus kolegijos bei  Nacionalinio socialinės integracijos instituto ugdymo specialistais. Nacionalinis socialines integracijos institutas vieni iš pirmųjų pradėjo vykdyti bendraamžių edukacines veiklas Lietuvoje.

„Šios parodos stipriosios pusės – moksleiviams suteikiama galimybė iš dalies patiems būti atsakingiems už pasakojimo turinį“ – patirtimi dalijosi Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto lektorė, parodos koordinatorė Justina Jančauskaitė, kuri kartu su Žmogaus teisių ugdymo programos koordinatore Beatriče Juškaite veda mokymus būsimiems parodos gidams.

Antisemitizmas, diskriminacija, rasizmas, išankstinės nuostatos, stereotipai, ksenofobija – tokias sąvokas dviejų dienų neformalių mokymų metu nagrinėja moksleiviai, siekdami ne išmokti šių terminų apibrėžimus, bet diskutuoti, kiek ir kaip tai aktualu mūsų kasdienybėje. „Suprantu, kad net ir gyvenant kitokiu laikotarpiu nei Ana, vis dar patiriame diskriminaciją: rasizmą, nepakantumą. Taip pat supratau, kad apie žmogų nereikia spręsti pagal išvaizdą, tautybę, religiją ar lytinę orientaciją“ – įžvalgomis dalijosi mokymuose dalyvavusi alytiškė Rūta Balčiūnaitė. „Dėl projekto formato moksleiviai patys tampa parodos bendraautoriais, taip giliau išgyvendami Anos Frank ir šiuolaikinės visuomenės paribius stumiamų paauglių istorijas“ – komentuoja su moksleiviais projekte dirbanti Beatričė Juškaitė.

Lietuva – ne vienintelė šalis, kurioje, paroda „Leiskite man būti savimi…“ –  Anos Frank gyvenimo istorija“ pasiekia vis daugiau moksleivių. Ši paroda ir edukaciniai projektai, kuriuos globoja Ana Frank namai, keliauja po daugelį pasaulio šalių, kuriose š. m. birželio 12-25 dienomis minimos 75-osios Anos Frank dienoraščio sukaktuvės. Norintieji prisidėti prie pasaulinės socialinės kampanijos sėkmės kviečiami savo socialiniuose tinkluose įamžinti Anos Frank dienoraščio skaitymą ir savo įžvalgas paženklinti grotažyme #Diary75.

Šiais metais parodos kelionių sezoną Vilniaus kolegija baigė renginiu VVGŽM Tolerancijos centre, kurio metu renginio svečiai turėjo galimybę aplankyti parodą “Leiskite man būti savimi… – Anos Frank gyvenimo istorija”  taip pat tolerancijos centre esančią modernaus dizaino ekspoziciją „IŠSIGELBĖJĘS LIETUVOS ŽYDŲ VAIKAS PASAKOJĄ APIE ŠOA”, kuri yra skirta per Holokaustą nužudytų Lietuvos žydų vaikų atminimui.

 Renginio metu veikė „Gyvoji biblioteka”, kurioje mokiniai ir renginio svečiai turėjo galimybę paskaityti gyvąsias knygas, ugdytis tarpusavio supratimą, toleranciją ir pagarbąžmogaus teisėms. Vasarą visi norintieji savarankiškai aplankyti parodą galės nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Vaikų ir jaunimo literatūros skaitykloje