Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultetą aplankė išskirtinė paroda „Išsižadant baimės ir nevilties. Marškiniai-talismanai“

2015-09-24

Nuo rugsėjo 23 dienos, Menų ir kūrybinių technologijų fakultetą puošia  bendri Lietuvos ir Turkijos menininkių tekstilės darbai – marškiniai talismanai. Darbų autorės Elvan Özkavruk Adanir ir Jovita Sakalauskaitė-Kurnaz siekia atkreipti dėmesį į smurtą prieš moteris.

Osmanų imperijos gyvavimo metu marškinius talismanus dėvėjo visi – vyrai, moterys, vaikai, tikėta, kad šis drabužis apsaugos nuo staigios mirties, ligų, priešo rankos. Drabužiai talismanai buvo siuvami iš įvairių audeklo skiaučių. „Tam tikru laiku, kurį skirdavo žyniai, ant marškinių būdavo užrašomos maldos, burtažodžiai, piešiami piešiniai“, – aiškino J.Sakalauskaitė-Kurnaz.

Projekto menininkės ėmėsi paskatintos Lietuvoje ir Turkijoje vykusių smurto prieš moteris atvejų. „Atrodo, XXI a., visi išsimokslinę, kultūringi, o tokių įvykių vis dar pasitaiko. Taigi mes nutarėme, kad moterims reikia apsaugančių marškinių talismanų, kaip senovėje“, – sakė iš Kauno kilusi menininkė.

Pati marškinių kūrimo technika ir paskatino pradėti akciją – moterys buvo kviečiamos padovanoti baltus marškinėlius, iš kurių vėliau būtų siuvami turkiški apsauginiai drabužiai. Taip  viena moteris paremia, apsaugo kitą. Parodoje „Išsižadant baimės ir nevilties: marškiniai – talismanai“ eksponuojami marškiniai aprašyti anglų, turkų ir lietuvių kalbomis, dekoruojami pasitelkus lino raižymo ir siuvinėjimo technikas.

„Folkloras, papročiai ir įpročiai – geriau įsigilinus į turkų kultūrą pastebi, kad jie labai panašūs į lietuvių“, – paklausta, kaip pavyko suderinti dviejų geografiškai tokių tolimų tautų – lietuvių ir turkų – kultūras, sakė J.Sakalauskaitė-Kurnaz.

Marškiniams apipavidalinti kūrėjos naudojo senovinius burtažodžius, lietuviškas raudas ir statistiką. Anot parodos bendraautorės, statistika yra vienas veiksmingiausių būdų visuomenei paveikti, priversti kitaip suvokti aplinką.

Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto II-ąjame aukšte pristatytą parodą bus galima pamatyti iki spalio 15 dienos.
Daugiau informacijos – https://www.facebook.com/events/967328486664624/