Projektas „Kasdieninių drabužių pritaikymas neįgaliesiems“

2018-04-09

Mados dizaino katedros Mados technologijų ir verslo programos AG15 grupės studentės sėkmingai įgyvendino projektą „Kasdieninių drabužių pritaikymas neįgaliesiems“, vykusį 2018 m. sausio – kovo mėnesiais. Projekte dalyvavo keturi vyrai ir dvi moterys, judantys aktyvaus tipo vežimėlio pagalba. Vyrams buvo pasiūti laisvalaikio aprangos komplektai ir liemenės, moterims – palaidinės, švarko ir kelnių komplektai.

Atsižvelgdami  į neįgaliųjų asmenų poreikius aprangai bei problemas, kylančias  dėvint ir net rengiantis drabužius, studentai turėjo taikyti netradicinius metodus tiek drabužių  konstrukcijoms, tiek  technologijai. Konstruojant  gaminius buvo svarbu numatyti, kad sėdinčiojo vežimėlyje nugarinė dalis nebūtų per trumpa, o priekis ne per ilgas, kad kuo mažiau siūlių būtų projektuojama nugaros ir sėdmenų  srityje.  Siuvant gaminius reikėjo įvertinti visas jungimo siūles, siekiant, kad jos būtų minkštos, elastingos, nedirgintų kūno nuolat vienoje pozoje sėdinčiam asmeniui.

Visi norime atrodyti madingai, bet minėtiems asmenims iškyla daug problemų  rengiantis šiuolaikiškus, bet, deja, per ankštus, aptemptus drabužius. Pasirenkant tinkamų dydžių platesnius modelius, dažniausiai atsiranda papildomos drabužių raukšlės, stebimas akivaizdus drabužio perteklius, kuris dažnai trukdo vežimėlio ratukams judėti. Renkantis audinius taip pat reikėjo įvertinti jų stiprumą,  atsparumą dėvėjimui sėdint, slidumą, kad būtų patogiau persikelti į vežimėlį ar iš jo, todėl natūralūs audiniai pasirenkami itin retai.

Manome, kad įveikę šį nelengvą iššūkį, studentai ir jų vadovės (Violeta Bytautaitė, Rasa Laurinavičienė ir Danutė Stravinskienė ) įgavo ne tik vertingos profesinės patirties, bet ir naujų socialinių įgūdžių bendraudami su Jelena ir tikrai šauniais, linksmais  UAB „Ūlos juvelyrų studija“ juvelyrais Vilma, Vitalijumi, Arvydu, Andrejumi, Algimantu.

Dar kartą dėkojame šio projekto rėmėjams – Lietuvos tekstilės  įmonėms: AB „Kauno Baltija“, UAB „Audimas“  ir UAB „Rožė“.

Šio projekto kuratorės – Mados dizaino katedros vedėja Gražina Skripkienė (MTF) ir Reabilitacijos katedros lektorė Jurgita Tuitaitė (SPF).