Privačių želdynų renovacija – naujas iššūkis kraštovaizdžio dizaineriui

2018-04-19

Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros dėstytojos dr. R. Kondratienė, Inga Jančauskienė bei Vilniaus kolegijos studentai 2018 m. m. balandžio 7 d. dalyvavo Lietuvos želdintojų ir dekoratyvinių augalų augintojų asociacijos bei UAB „Floralita dizainas” organizuotame seminare „Privačių želdynų renovacija”. Seminaro dalyvius savo išpuoselėtoje oranžerijoje sutiko buvęs dėstytojas, o dabar –  UAB „Floralita dizainas“ kūrybos direktorius Vladimiras Eicher Lorka.

Želdyno pertvarkymas privačioje gyvenamojoje teritorijoje kraštovaizdžio dizaineriui yra viena iš paklausiausių, tačiau daug iš praktinės patirties sukauptų būtiniausių žinių reikalaujanti darbo sritis. Seminaro dalyviams buvo pristatyti šiuolaikiniai projektiniai želdyno atnaujinimo būdai, pasidalinta praktiniais sprendimų įgyvendinimo patarimais.

Dauguma privačių sodybų savininkų pageidauja turėti tokį dekoratyvųjį sodą, kurio priežiūrai nereikėtų skirti daug laiko. Tačiau realybė, deja, yra tokia, kad net ir atsižvelgiant į ateitį gerai suplanuoti ir tarpusavyje suderinti želdiniai net ir geriausio meistro sukurtas sodas po tam tikro laiko tarpo turi būti atnaujinamas, nes dalis, jei tik nėra intensyviai formuojami, anksčiau ar vėliau vis vien neproporcingai arba pernelyg išauga ir pradeda stelbti vieni kitus. Tada visuminė želdyno kompozicija išsikraipo ir nutolsta nuo pirminio sumanymo, taip prarasdama turėtą estetinį krūvį. Todėl tam tikrais laiko tarpais želdyno pertvarkymai yra neišvengiami.  Didelę patirtį šioje srityje turinčio V. Eicher Lorkos nuomone, tai ir yra sudėtingiausia užduotis projektuotojui, kadangi kartu su formuojama ateities vizija jis turi jau šiandien apsispręsti, kuriuos augalus verčiau palikti ir formuoti, o kuriuos – kažkur perkelti, ar net iš viso jų atsisakyti tam, kad gaunamas estetinis vaizdas tenkintų tiek šiandien, tiek ir po kelerių metų. Kai sklype esantys pastatai renovuojami keičiant jų architektūrinį stilių, kraštovaizdžio dizaineris želdyno dizainą dažniausiai irgi performuoja šiuolaikiškesniu stiliumi.

Antroji seminaro dalis buvo skirta asortimento, tinkamo medžių ir krūmų meniniam formavimui, augalo paruošimo ir lapuočių, spygliuočių medžių ir krūmų formavimo ypatumams bei priežiūrai aptarti.

Kraštotvarkos ir agroverslo technologijų katedros vedėja dr. R. Kondratienė