Chemijos laboratorijoje vyko praktinis seminaras Kauno Veršvų vidurinės mokyklos ir Maironio gimnazijos moksleiviams

2015 m. sausio 23 d. Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Chemijos laboratorijoje įvyko praktikumų ciklo „Chemija – tai viskas, kas mus supa“ praktiniai seminarai „Organinių ir neorganinių medžiagų išskyrimas ir gryninimas“ bei „Šiuolaikiniai tyrimo metodai. Spektrometrija“ Kauno Veršvų vidurinės mokyklos ir Maironio gimnazijos 10-12 kl. moksleiviams, kuriuos lydėjo mokytojos A. Jakutienė ir D. Morozienė.

Agrotechnologijų fakultete vykdomas studijų programas pristatė Chemijos katedros vedėja I. Čerčikienė. Ji išsamiai supažindino moksleivius su studijų programa Cheminė analizė, pristatė specializacijų Cheminiai ir Biocheminiai tyrimai dalykus, atliekamas praktikas, karjeros galimybes. Lektorė D. Židonytė pravedė ekskursiją po chemijos laboratorijas, pristatė turimą laboratorinę įrangą, supažindino su jos galimybėmis atliekant studentų laboratorinius darbus, projektus, SMD narių ir Mokslo taikomosios veiklos laboratorijos tyrimus. Seminare dalyvavo 30 moksleivių, kurie pasidalino į dvi grupes.

10 kl. moksleiviai su lektore I. Čerčikiene, asistuojant laborantei Jūratei, atliko praktikumą „Organinių ir neorganinių medžiagų išskyrimas ir gryninimas“. Moksleiviai poromis atliko skirtingus eksperimentus: išskyrė kofeiną iš arbatžolių sublimavimo būdu, dalomajame piltuve ekstrahavo karotiną ir tirpius aliejuje vitaminus iš morkų sulčių, iš chlorofilo išekstrahavo žaliuosius ir geltonuosius pigmentus, adsorbcinėje kolonėlėje išskyrė spalvotų druskų zonas, išbandė silikagelio adsorbcines savybes. Soksleto metodu buvo gautas raudonėlių ekstraktas, taip pat pademonstruotas jodo sublimavimas. Kiekviena pora pristatė darbo išvadas, moksleiviai buvo patenkinti savo darbo rezultatais.

11-12 kl. moksleiviai su Chemijos katedros lektore D. Židonyte nagrinėjo  spektrometrinių analizės metodų pritaikomumą ir galimybes. Lektorė supažindino su instrumentinių analizės metodų grupavimu, spektrofotometrinėje analizėje naudojama įranga, paaiškino jos veikimo principą. Moksleiviai savarankiškai pasigamino kalio permanganato standartinių tirpalų seriją, padedant laborantei Viktorijai, spektrofotometru išmatavo absorciją ir nubraižė kalibravimo kreivę. Kiekviena moksleivių pora gavo mėginį, kuriame turėjo nustatyti tikslią kalio permanganato koncentraciją. Moksleiviai gautus rezultatus sulygino su tikrosiomis vertėmis ir patys įsivertino gautų rezultatų tikslumą.

Mokytojas sudomino laboratorijos galimybės ir jos pageidautų atlikti kitus praktikumų ciklo darbus.

Chemijos katedrą maloniai nustebino vizitas, nes Cheminės analizės studijas besirenkančių moksleivių iš Kauno pasitaiko retai. Ateityje tikimės sulaukti daugiau kauniečių, pasirinkusių studijas Vilniaus kolegijoje.

Chemijos katedros vedėja
Irena Čerčikienė